Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe mają na celu usuwanie nadmiaru wody oraz innych zanieczyszczeń, które osadzają się na szybach samochodowych – przedniej i tylnej.

Czym są wycieraczki?

Wycieraczkami w samochodzie określa się elementy, które montowane są przy przednich i tylnych szybach. Mają one szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, ponieważ mają na celu oczyszczanie szyb, na przykład z deszczu, śniegu, brudu gromadzących się na nich.

Za skuteczne usuwanie zanieczyszczeń oraz wilgoci odpowiada gumowe pióro wycieraczki przesuwające się po szybie.

Główne rodzaje wycieraczek samochodowych:

  • wycieraczki samochodowe szkieletowe
  • wycieraczki samochodowe bezszkieletowe
  • wycieraczki samochodowe hybrydowe

Obecnie najczęściej wybierane są wycieraczki samochodowe bezszkieletowe, które dokładnie przylegają do szyby samochodu i pozwalają na dokładne usuwanie zanieczyszczeń, także w przypadku pogorszonych warunków atmosferycznych.

Wycieraczki bezszkieletowe cechują się również wysoką wytrzymałością i trwałością, a także dużą odpornością na przymarzanie. Dodatkowo, pracują ciszej niż wycieraczki szkieletowe, a także mają niższe opory powietrza.

Wycieraczki oferowane są z różnymi wariantami mocowań, które dobiera się indywidualnie do pojazdu.

Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe?

Zaleca się wymianę wycieraczek samochodowych przynajmniej raz na rok. Wycieraczki, podobnie jak inne komponenty pojazdu, ulegają stopniowemu uszkodzeniu, między innymi podczas pracy, a także wskutek oddziaływania promieniowania UV słońca oraz wilgoci.

Wycieraczki powinno wymienić się na nowe w sytuacji, gdy podczas używania pozostawiają na szybach smugi lub powodują ich nierówne wycieranie.

Dobór wycieraczek samochodowych zależny jest przede wszystkim od marki oraz modelu pojazdu. Pod uwagę bierze się wtedy przede wszystkim długość wycieraczek zalecaną przez producenta samochodu.

Aktualnie wycieraczki samochodowe można kupić w wielu sklepach, w tym między innymi w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych działających stacjonarnie oraz przez internet.