Światła w samochodzie

Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne w samochodach

Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne pojazdu wpływa na bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach. W pojazdach stosuje się również oświetlenie wewnętrzne.

Czym jest oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne pojazdu?

Oświetlenie samochodu ma na celu zapewnienie jego właściwej widoczności i poprawia komfort korzystania z pojazdu. Oświetlenie to można podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Rodzaje oświetlenie zewnętrznego w samochodach:

  • światła mijania – określane także jako krótkie, oświetlają drogę przed pojazdem, muszą być stosowane przez całą dobę, zamiennie można stosować światła do jazdy dziennej od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej przejrzystości powietrza
  • światła drogowe – określane także jako długie, można stosować je do zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach, gdy nie oślepiają innych użytkowników ruchu
  • światła pozycyjne – mają na celu oświetlenie pojazdu podczas postoju
  • światła przeciwmgłowe – stosowane podczas ograniczonej widoczności wywołanej przez mgłę
  • światła hamowania „stop” – sygnalizują hamowanie pojazdu z tyłu
  • kierunkowskazy – informują o zamiarze skrętu
  • światła awaryjne – sygnalizują postój awaryjny lub inne niebezpieczne sytuacje

Kierowca powinien pamiętać o sprawdzaniu prawidłowego działania oświetlenia zewnętrznego pojazdu i w razie potrzeby powinien wymienić żarówki na nowe.

Oświetlenie wewnętrzne pojazdu

Wnętrze pojazdu także jest oświetlane. Oświetlenie wewnętrzne pomocne jest przede wszystkim po zmroku.

Standardowe oświetlenie wewnętrzne w samochodzie posiada postać lampek montowanych na suficie przy lusterku pojazdu. W wybranych modelach stosuje się także w standardzie oświetlenie montowane przy miejscach na stopy, w drzwiach, w bagażniku.

Właściciel samochodu może zdecydować się również na wykonanie dodatkowego oświetlenia wewnętrznego pojazdu, na przykład z wykorzystaniem taśm LED czy gotowych lampek samochodowych zapewniających większą ilość światła niż lampki standardowe.

Artykuły oświetleniowe przeznaczone do tuningu samochodu można znaleźć obecnie w wielu sklepach prowadzących sprzedaż części motoryzacyjnych. Zamówienia można składać również za pośrednictwem internetu.