Opony

Opony samochodowe

Kluczowym elementem konstrukcji samochodu są opony, które stanowią miejsce styku pojazdu z nawierzchnią. W użyciu znajduje się obecnie szeroka gama opon samochodowych o różnorodnym przeznaczeniu i właściwościach.

Czym są opony?

Opony samochodowe stanowią komponent koła samochodowego. Są nakładane na felgę lub na obręcz i wypełnianie powietrzem lub też innym typem gazu.

Główne funkcje opon:

  • przeniesienie ciężaru pojazdu
  • przeniesienie sił napędu
  • amortyzacja podczas jazdy
  • umożliwienie wykonania skrętu
  • hamowanie pojazdu

Opony do samochodów wykonuje się ze specjalnych mieszanek gumy. Ich zawartość wpływa na parametry techniczne opony. Opony różnią się także pomiędzy sobą rodzajem bieżnika, który odpowiada za ich przyczepność do nawierzchni.

Rodzaje opon samochodowych

Opony samochodowe można podzielić na trzy główne kategorie, a mianowicie na opony wielosezonowe (uniwersalne), które przeznaczone są do stosowania przez cały rok, a także na opony sezonoweletnie i zimowe.

Zaleca się stosowanie opon sezonowych, które zapewniają większe bezpieczeństwo jazdy w zróżnicowanych warunkach.

Na każdej oponie można znaleźć odpowiednie oznaczenia określające jej parametry.

Kiedy należy wymienić opony samochodowe na nowe?

Podobnie jak inne komponenty samochodu, także opony samochodowe wymagają systematycznej wymiany na nowe, aby cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Wskazania do wymiany opon samochodowych:

  • nadmierne starcie bieżnika opony – graniczna wartość to 1,6 mm, ale producenci opon zalecają ich wymianę przy osiągnięciu głębokości bieżnika 3-4 mm
  • wiek opony – mieszanka gumowa starzeje się, zaleca się wymianę wszystkich opon wyprodukowanych ponad 10 lat temu
  • uszkodzenie opony – przecięcie, przebicie opony, a także inne uszkodzenia mechaniczne opony

Aktualnie opony samochodowe można zakupić w wielu różnych sklepach prowadzących ich sprzedaż, w tym także w sklepach internetowych. Opony mogą być dostarczone pod adres wyznaczony przez klienta – również pod adres warsztatu samochodowego, gdzie mają być one wymienione.