Felgi

Felgi samochodowe to elementy podwozia pojazdu, na które nakłada się oponę samochodową lub oponę z dętką. W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę felg samochodowych dobieranych indywidualnie do rodzaju pojazdu.

Czym jest felga?

Felga jest niezbędnym elementem podwozia pojazdu, który umożliwia zamocowanie opony samochodowej lub też dętki wraz z oponą. To element metalowy, który dostępny jest w różnych rozmiarach oraz kształtach do wyboru.

W samochodach felgi służą nie tylko do zamocowania opony lub opony z dętką, ale również pozwalają na zapewnienie efektywniejszej pracy układ hamulcowego przez jego wentylowanie i odprowadzanie nadmiaru ciepła. Pełnią one również rolę estetyczną.

Felgi samochodowe wykonuje się z dwóch głównych typów materiałów, które decydują również o ich konkretnych właściwościach.

Rodzaje felg samochodowych:

  • felgi samochodowe stalowe
  • felgi samochodowe aluminiowe, tak zwane alufelgi

Felgi samochodowe stalowe

Stalowe felgi samochodowe stosowane są obecnie najczęściej. Są to niedrogie modele, które wykonane są z grubej blachy stalowej, której nadaje się odpowiedni kształt. Na ogół używane są wraz z kołpakami samochodowymi.

Felgi aluminiowe stalowe są nie tylko tanie, ale również wytrzymałe i trwałe. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji poza usuwaniem z nich zanieczyszczeń.

Felgi samochodowe aluminiowe

W wielu pojazdach wykorzystuje się obecnie felgi aluminiowe. Są to felgi wytwarzane ze stopów metali lekkich, które wpływają również na ich właściwości. Chociaż są droższe od felg stalowych, to jednak wybierane są coraz częściej nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także właściwości.

Najczęściej produkcja felg aluminiowych polega na wykorzystaniu metody odlewu niskociśnieniowego, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości produktów w zróżnicowanych kształtach.

Najważniejsze zalety felg aluminiowych:

  • lepsze chłodzenie układu hamulcowego – poprawia pracę hamulców i zmniejsza ich zużywanie się
  • większa dokładność wykonania – zapewnia lepsze dopasowanie oraz efektywniejszy wygląd
  • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne – można stosować je przez cały rok, nie tylko w okresie letnim, ale również podczas zimy

W przypadku alufelg wykonanych metodą flow-forming dodatkowym atutem jest niższy ciężar – przekłada się na mniejsze obciążanie zawieszenia pojazdu, a także na wolniejsze zużywanie się jego komponentów

Jak dobrać odpowiednie felgi do samochodu?

Obecnie w sklepach można znaleźć szeroką gamę felg samochodowych stalowych oraz aluminiowych. Dobór odpowiednich modeli ma szczególne znaczenie, dlatego należy dopasować je indywidualnie do posiadanego modelu pojazdu.

Klienci posiadają do wyboru między innymi dedykowane felgi Audi do różnych modeli tego producenta, felgi BMW czy też felgi Volkswagen, ale można dopasować je do każdego samochodu.

Przy doborze felg należy zwrócić przede wszystkim uwagę na ich rozmiar. Felgi oferowane są w rozmiarach, a także na rozstaw śrub, które różnią się w zależności od marki pojazdu.

Zamówienia na felgi samochodowe różnych typów, w tym na alufelgi, składać można również w sklepach internetowych.