Hamulce w samochodach – klocki i tarcze hamulcowe
Każdy samochód wyposażony jest w układ hamulcowy, którego zadaniem jest hamowanie kół pojazdu. Regularna kontrola hamulców w samochodzie jest podstawą bezpiecznej jazdy.
Czym są hamulce?
W samochodach stosuje się obecnie specjalne układy hamulcowe, które pozwalają na zatrzymanie pojazdu w ruchu, a także umożliwiają utrzymanie go w jednej pozycji, na przykład na pochyłości.
Samochody muszą posiadać dwa układy hamulcowe:
- układ podstawowy, czyli roboczy – jest on uruchamiany przez naciśnięcie pedału hamulca, hamowanie ma miejsce tylko wtedy, gdy pedał jest naciskany
- układ dodatkowy, czyli awaryjny, inaczej ręczny – hamulec ten służy głównie jako postojowy, aby zabezpieczyć pojazd przed samoczynną jazdą, najczęściej jest on zaciągany ręcznie, działa od momentu włączenia do wyłączenia
W pojazdach wykorzystuje się hydrauliczne układy hamulcowe, których zasada działania polega na tłoczeniu płynu w układzie hamulcowym do tłoków, które umieszczone są w cylindrach hamulców kół.
Przy kołach znajdują się tarcze hamulcowe oraz klocki hamulcowe, które naciskają na tarcze i powodują hamowanie pojazdu.
Wymiana klocków i tarcz hamulcowych w samochodzie
Z czasem klocki hamulcowe oraz tarcze hamulcowe ulegają zużyciu. Wówczas kierowca musi pamiętać o ich wymianie, aby nadal podróżować bezpiecznie.
Klocki hamulcowe należy wymienić wtedy, gdy ulegają one nadmiernemu starciu. W nowocześniejszych pojazdach o ich zużyciu informuje odpowiednia kontrolka. O zużyciu klocków hamulcowych informuje także odgłos głośniejszego pisku lub też tarcia metalowych elementów klocków o tarczę.
Najczęściej rzadziej niż klocki hamulcowe wymienia się tarcze hamulcowe. Ich wymiana zaleca na jest wtedy, gdy ich nawierzchnia zaczyna się uszkadzać, co związane jest z głośniejszą pracą hamulców.
Kontrolę klocków oraz tarcz hamulcowych można wykonać w serwisie samochodowym. Systematycznie należy sprawdzać też stan płynu hamulcowego.
Klocki i tarcze hamulcowe można zakupić w różnych sklepach, w tym w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych. Dobieramy je w zależności od posiadanego samochodu – jego marki, modelu oraz wersji.