Akumulator samochodowy

Akumulator to niezbędny komponent w każdym samochodzie. Dzięki niemu pojazd może generować prąd potrzebny podczas jego użytkowania – zarówno postoju, jak i jazdy.

Czym jest akumulator?

Akumulator, inaczej ogniwo wtórne, jest rodzajem ogniwa galwanicznego, które można wielokrotnie ładować energią elektryczną. Po naładowaniu akumulator uwalnia energię poprzez reakcje chemiczne zachodzące w znajdującym się w nim elektrolicie oraz z użyciem elektrod.

Akumulatory pracują w dwóch cyklach:

  • ładowanie – akumulator odbiera energię elektryczną, która przetwarzana jest na energię chemiczną
  • praca – pobór energii z akumulatora na skutek przemiany energii chemicznej na energię elektryczną, co prowadzi do rozładowania akumulatora

Obecnie akumulatory posiadają szerokie zastosowanie. Są używane między innymi w samochodach, aby zapewnić w nich dostęp do energii elektrycznej.

Głównym parametrem określającym pracę akumulatora jest jego pojemność. W przypadku akumulatorów samochodowych pojemność wynosi najczęściej około 50 Ah.

Jak wybrać najlepszy akumulator samochodowy?

Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę różnych modeli akumulatorów samochodowych. Dobór tego komponentu powinien bazować zarówno na indywidualnych wymaganiach danego pojazdu, jak również na oczekiwanej przez klienta jakości.

W sklepach można znaleźć akumulatory samochodowe wielu uznanych producentów, w tym między innymi Bosch, Varta, Centra, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Oferują one szeroką paletę akumulatorów przeznaczonych do różnych typów samochodów, w tym między innymi do pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych.

Przy doborze akumulatora samochodowego pod uwagę należy wziąć przede wszystkim markę oraz model samochodu, a także parametry, które go opisują.

Parametry określające akumulator samochodowy:

  • rozmiar akumulatora
  • pojemność akumulatora
  • prąd rozruchowy akumulatora

Akumulatory samochodowe można zakupić obecnie w wielu sklepach, w tym między innymi w popularnych marketach oraz w specjalistycznych sklepach motoryzacyjnych.