Amortyzatory samochodowe
Dzięki zastosowaniu amortyzatorów w samochodzie komfort jazdy nawet po nierównej nawierzchni jest o wiele większy. Amortyzatory samochodowe to zatem niezbędne komponenty każdego pojazdu, które także wymagają regularnej wymiany na nowe.
Czym jest amortyzator?
Amortyzatorem określa się rodzaj mechanizmu, który ma na celu przechwycenie i rozproszenie energii w układzie mechanicznym. Ten komponent stosowany jest przede wszystkim do zmniejszenia drgań i zwiększenia komfortu eksploatacji urządzeń, w tym między innymi samochodów.
W użyciu znajdują się obecnie różne rodzaje amortyzatorów, na przykład:
- hydrauliczne
- hydropneumatyczne
- sprężynowe
- gumowe
- powietrzne
W pojazdach, w tym w samochodach najczęściej wykorzystuje się amortyzatory olejowe albo olejowo-gazowe, które zapobiegają kołysaniu się nadwozia oraz zmniejszają nieprzyjemne wibracje podczas jazdy.
Konstrukcje amortyzatorów stosowanych w samochodach:
- amortyzatoryjednorurowe – składają się z takich komponentów jak prowadnica tłoczyska cylinder roboczy, zbiornik wyrównawczy, tłok, tłoczysko oraz zawór denny, są spotykane głównie w starszych pojazdach
- amortyzatory dwururowe – zbudowane są z połączonego tłoka i tłoczyska, cylindra roboczego, prowadnicy tłoczyska, zbiornika wyrównawczego i zawrotu dennego, są obecnie stosowane najczęściej
Rodzaj amortyzatora samochodowego dobiera się indywidualnie w zależności od marki oraz modelu samochodu.
Kiedy należy wymienić amortyzator samochodowy na nowy?
Amortyzatory samochodowe zużywają się podczas jazdy, co może prowadzić nie tylko do pogorszenia komfortu podróży, ale także nierównomiernego zużywania się opon i zawieszenia, a nawet większego ryzyka wypadków.
Główne objawy uszkodzenia amortyzatora:
- podskakujące koła
- kołysanie się pojazdu
- wibrowanie układu kierowniczego
- dobijanie zawieszenia
- olej widoczny na amortyzatorze
- nierównomierne zużycie opon
Wymianę amortyzatorów wykonać można w serwisie samochodowym. Ważne jest, aby amortyzatory samochodowe po obu stronach pracowały tak samo, dlatego wymienia się je w parach.